psychologická poradna online

KRIZOVÁ INTERVENCE

Krizová intervence je odbornou a účinnou psychologickou pomocí v těžkých situacích. Zásadně se odlišuje od návštěvy psychoterapie nebo psychiatra. Krizová intervence by měla přijít co nejrychleji a jejím smyslem je stabilizovat a pomoci klientovi v nepříjemném stavu. Důležité je nalézt pomoc v krizi.

Co je to krize a krizová intervence

Krize vzniká, když selžou naše běžné zvládací mechanismy. Může se jednat o nečekané životní změny, ale také o dlouhodobě neřešené potíže, které vygradovaly a vyžadují okamžité řešení.

 

Krize často zkreslí naše běžné reakce, chování a paralyzuje nás. Dojde ke zúžení pohledu na situaci a tím pádem nevidíme cestu ven.

 

Cíl krizové intervence

Co si pod slovem krize můžeme konkrétně představit: odhalení nevěry, účast při nehodě, nečekanou výpověď, hádku s partnerem, neplánované  těhotenství, odchod dětí z domu, úmrtí blízkého, vážná diagnóza, nezvládnutí zkoušky aj.

Krizová intervence má za cíl ošetřit akutní vnitřní zranění člověka, zmírnit napětí a vhodně nasměrovat, aby neudělal něco, čeho by následně litoval – třeba ublížil sobě, nebo ostatním.

Nemusí se jednat o život ohrožující události nebo akutní stavy, krizi může způsobit i několik maličkostí, které nás vykolejí.

Jak pomůže psycholog v krizi?

Lidský kontakt je něco, co nám dodává oporu a naději, že na problémy již nejsme sami. Psychologové a krizoví interventi jsou vybaveni znalostmi a technikami pomoci v těžkých situacích. Paradoxní je, že v krizi  získává na síle terapeutova empatie, přirozenost a lidskost, která má hojivý účinek na naši zraněnou duši.

 

Tím, že máme možnost pohovořit o věcech, které nás tíží, získáváme od nich odstup a začínáme je vidět v jiném světle.

 

Důležitou devizou psychologické pomoci při řešení krize je také odborné posouzení toho, co je normální reakcí na těžkou situaci a co vyžaduje systematickou pomoc:

V prvním případě, kdy truchlením, pláčem a omezením běžných aktivit reagujeme na úmrtí milovaného člověka se jedná o přirozenou reakci na krizi.

Podobné příznaky, jako je dlouhodobě pokleslá nálada, plačtivost, neschopnost plnit běžné povinnosti apod. je úplně jinou situací. V tomto případě by psycholog měl posoudit, jestli se nejedná o depresi a případně by měl pomoci člověku vyhledat adekvátní pomoc – psychoterapie, psychiatra.

Když se ocitneme v krizi

Účinnou pomocí v krizi je využít svého okolí – přátel, partnera, rodiny. Sociální opora patří mezi nejúčinnější faktory při zvládání těžkých situací. Vědomí, že se máme o koho opřít nám dodává energii ke zvládnutí obtíží.

Dejte prostor svým emocím – smutek, hněv i strach jsou přirozenými reakcemi na ohrožující situace. Nebuďme na sebe přísní, ventilace emocí je zdravá! Dobré je uvolnit emoce v bezpečném prostředí, bez přihlížejících, nicméně, jestli si potřebujeme ulevit, udělejme to.

Myslete na zdravý životní styl – přiměřeně dlouhý spánek, fyzická aktivita a pravidelná strava nás vyzbrojí dostatkem energie k řešení problémů. Když se nám podaří zachovat režim, je to nějaká jistota o kterou se můžeme opřít.

Když to nezvládáme – není ostudou obrátit se na odborníka v současnosti existuje již řada míst, na které se můžeme v krizi obrátit. Psychologové, linky důvěry, krizová centra jsou tu od toho, aby pomohli každému, kdo si zrovna neumí pomoci sám.

Hledáte pomoc, nemusíte být na to sami. Ozvěte se. 

 

 

 

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás ...

 

 

Neváhejte nezávazně napsat nebo zavolat,
společně najdeme možné řešení.

 

 

 

⇒ zanechat vzkaz

 

 

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout