Kognitivně behaviorální terapie (KBT) závislostí
Existuje mnoho způsobé léčby závislostí. Kognitivně behaviorální terapie (KBT) patří mezi účinný terapeutický směr, který umožňuje efektivní pomoc. Níže uvedený článek stručně vystihuje, co v terapii závislostí může klient očekávat.
1. Připustit si závislost
Je naprosto přirozenou součástí léčby, že na začátku terapie je klient zaplaven studem, vinou a výčitkami. Ve chvíli, kdy jsme schopni vnímat negativní důsledky své závislosti, je to dobrým předpokladem k léčbě. Důležité je překonat popření a uvědomit si motivaci. Ideální je vědět, proč chci vlastně začít abstinovat. Psychoterapie závislostí není o hledání viníka či jakémkoliv odsouzení klienta. Lidé, kteří se rozhodli, že chtějí řešit svou závislost si zaslouží obdiv a podporu!
2. Porozumění kontextu závislosti
Zpočátku s klientem mapujeme a hledáme souvislosti, které souvisejí s užíváním návykových látek nebo jinými závislostmi. Správné porozumění kontextu, hlubší zjištění problémů a diagnostika závažnosti umožňuje efektivní terapeutickou práci. Užívání návykových látek, patologické hráčství nebo nutkavé poruchy jsou často jen pomyslným vrcholem ledovce. Pod zjevnými potížemi se často nacházejí problémy ve vztazích s druhými lidmi, osobní potíže související s nízkým sebevědomím, sebedůvěrou apod.
Jelikož úžívání návykových látek, nebo jiné závislé chování s sebou nese specifický účinek, je třeba pátrat, proč uvedené látky nebo chování klient potřebuje. Může se jednat o překrývání úzkostí, nepříjemných pocitů, černých myšlenek, životní prázdnoty apod. Závislosti často předchází, někdy nevědomá, snaha cítit se jinak - být uvolněný, v dobré náladě a zapomenout na starosti, nebo naopak být stimulovaný a zažívat "barevnější" svět. Bohužel toto náhražkovité jednání jen překrývá problémy, je unikem od reality a vybítá si krutou daň!
3. Léčba není jen o závislosti
Jestliže je pro klienta individuální terapie a ambulantní forma léčby vhodná, systematicky pracujeme na změně. Léčba závislostí vyžaduje komplexní změnu – v myšlení, emočním prožívání, chování, vztahování k druhým lidem apod. Klient se učí nahlížet na spouštěče, prožívání, důsledky a řešit zátěžové situace jinak než návykovou látkou, nebo nutkavým chováním. Významnou součástí KBT léčby závislostí je také edukace o mechanismech závislosti a nácvik technik zvládání silných tužeb (bažení).
4. Doléčování a udržovací terapie
Jestliže se podaří v KBT terapii závislostí dosáhnout cíle, tzn. mít kontrolu nad svou závislostí, velmi doporučovaným postupem je tzv. doléčování závislostí. I přes to, že se klientům daří abstinence, doléčování osvěžuje motivaci a pomáhá udržet nové návyky. Doléčování je důležité, jelikož závislost je zátěží na celý život a abstinence zpočátku může být velmi křehká! Vhodnou formou doléčování mohou být udržovací terapie – individuální, skupinová, pravidelné konzultace u psychologa nebo v adiktologických poradnách. Další možností je využít svépomocných skupin jako jsou například Anonymní alkoholici, KLUS apod.
KBT terapie je proces, který umožňuje změnu. Nebojte si říci o pomoc!