psychologická poradna online

Nepříjemné myšlenky u Obsedantně-kompulzivní poruchy

Obsedantně kompulzivní porucha (OCD) má nesčetně podob. Existují vtíravé myšlenky (obsese), které se vkrádají lidem do hlavy a mohou mít podobu od vcelku běžných aktivit až po témata, které jsou tabu. Příkladem takových témat může být zabývání se představami o ublížení blízkým, sexuálním zneužití, manipulaci s výkaly apod...  Více o obsedantně-kompulzivní poruše.

Vtíravé myšlenky - obsese

Setkávám se při terapeutické práci s klienty, že i po nějaké době v terapii je pro ně těžké narovinu zmínit, že je napadají určité myšlenky. Mezi těžký kalibr obsedantních myšlenek patří myšlenky s pedofilní, incestní, agresivní, nebo rouhavou problematikou. Důležitým kritériem, že se tyto myšlenky vkrádají do mysli proti jejich vůli a nejsou jim příjemné!

Za strachem se sdílení svých myšlenek může být obava, že ty (závadné) myšlenky o mně něco vypovídají. Když mě to napadá, co když jsem pedofil, sexuální predátor, skrytý agresor? U obsedantně kompulzivní poruchy je typické, že lidem často běží myšlenky s nepřijatelným obsahem a nasedají na největší strachy naší duše.

Příklad z praxe

Mladá matka začala trpět silnými obavami ve vztahu ke svému dítěti. Např. co když mě bude vzrušovat, když budu koupat své malé dítě.

Co když se zjistí že je pedofil!!!  K těmto myšlenkám se přidaly obavy: „…co kdybych ztratila nad sebou kontrolu a bodla své milované dítě nožem“.

Dále ji napadaly myšlenky, že by mohla ubližovat zvířatům. „Když mě napadají takové myšlenky, co když taková jsem?“

Výše uvedený příklad je reálným příkladem z praxe. Uvedená klientka je milující matkou, veganka a odsuzuje jakékoli násilí, přispívá na útulky pro opuštěná zvířata apod. Proč jí právě tyto myšlenky napadají? Spuštění obsedantních myšlenek, ruminací, souvisí s nadměrnou aktivitou našeho mozku, úzkostným nastavením i traumatizujícími okolnostmi. Neznamená, že to co nám běží hlavou, tak takoví jsme!

OCD jako hyperaktivita našeho mozku

Obvykle dynamika problému souvisí s tím, že přikládáme důležitost určitým oblastem. V návaznosti na výše uvedený příklad se jedná o paní, které nadevše záleželo, aby její dítě bylo v bezpečí, spokojené, aby byla dobrou matkou a nic nepodcenila. Hormonální koktejl po porodu spjatý s krizovou situací hyperaktivoval poplachový systém v mozku, který upozorňuje na VŠECHNA možná rizika.

I lidem, kteří netrpí obsedantně-kompulzivní poruchou běží hlavou různé myšlenky týkající se hanebných věcí. Rozdíl je v tom, že jim jen prolétnou hlavou a nevěnují jim dostatečnou pozornost. Problém nastává, kdy začneme přikládat důraz každé myšlence, která nás napadne!

Jsou to jenom myšlenky!

Smyslem tohoto článku je podpořit všechny lidi, kteří mají potíže s vtíravými myšlenkami, katastrofickými představami nebo nadměrnými strachy. Nepřikládejte nadměrný důraz svým myšlenkám. Jsou to jen myšlenky! Nemusíte se trápit kvůli všemu, co Vaše hlava vytvoří. Pozitivní zprávou je, že i s těmito problémy se dá terapeuticky pracovat.  

Máte zájem o terapii? Nebojte se říct o pomoc.

 

 

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás ...

 

 

Neváhejte nezávazně napsat nebo zavolat,
společně najdeme možné řešení.

 

 

 

⇒ zanechat vzkaz

 

 

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout