psychologická poradna online

Alternativní léčba a psychické potíže

Setkávám se ve své terapeutické praxi s klienty, kteří hojně využívají alternativní metody, za účelem zkvalitnění života a zlepšení svého psychického zdraví. V tomto článku se zamýšlím nad tím, kde je hranice říci si, že alternativní způsoby léčby už nestačí!

Jsem vcelku příznivcem toho, když si každý najde to, co mu vyhovuje, věří tomu a především, když to má objektivní pozitivní dopad na jeho zdraví. O co se může jednat?

Alternativní způsoby léčby psychických potíží

Je jedno, jestli se jedná o magické předměty (léčivá síla kamenů, bylin, náboženských artefaktů apod.), víru (v nadpřirozeno, Boha apod.), nebo o pseudotechnologie slibující léčbu (léčivý čip s nabitými informacemi, náramek ovlivňující energetické pole apod.).

Kromě technik, jejichž účinnost není exaktně prokázána, nebo není možné ji určit, existují také metody, které mohou stát na dobrém základu, ale jejich pozitivní účinek je zveličován jako lék na všechno. Jedná se například o užívání CBD, preparátů tradiční čínské medicíny, otužování, Wim Hofovo dýchání, RUŠ metoda, absolvování ketaminové léčby apod.

Kdy už škodí?

Záludnost uvedených alternativních technik nevnímám jen v tom, že nemusí fungovat, ale především v tom, že je lidé využívají NAMÍSTO funkčních a účinných způsobů jako je psychoterapie, nebo kvalitní medikace. V tomto případě alternativní přípravky již škodí a poškozují zdraví člověka!

Když má někdo potíže, které „léčí“ alternativními postupy a ty potíže stále přetrvávají, je na čase zvážit, jestli nepřehodnotit své přesvědčení! Jestliže neprožíváte psychickou nebo tělesnou pohodu a stále se opíráte o alternativní techniky a odmítáte běžnou léčbu, zvažte, jestli není třeba udělat změnu.

Změna náhledu

Jestliže typ alternativní léčby dlouhodobě nefunguje a je vám stále stejně špatně, najděte odvahu zažít něco jiného!

 V praxi jsem se setkal s tím, kdy klientka měla masivní potíže s úzkostmi, spánkem a odmítala antidepresiva, protože to je chemie. Léčila se energetickými mandalami a duchovním cvičením. Její lpění na alternativní způsobu léčby vedl k jejímu totálním zhroucení. Cesta nazpět do psychické pohody ji stála více času, peněz a větší množství léků. Na začátku by možná stačila jen psychoterapie doplněná o malé dávky jemných antidepresiv…

V případě jakýchkoliv dotazů, nebo zájmu o psychologickou péči, neváhejte se ozvat.

 

 

 

 

 

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás ...

 

 

Neváhejte nezávazně napsat nebo zavolat,
společně najdeme možné řešení.

 

 

 

⇒ zanechat vzkaz

 

 

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout