psychologická poradna online

Obava z volného času

Je přirozené, že každý z nás někdy pociťuje nudu. Nuda může být využita k přemýšlení nebo k dennímu snění, k odpočinku nebo k jednoduchému nic nedělání. Prožitek nudy máme tendence přirozeně ovlivňovat a zahánět určitou aktivitou – která může být zdravá, ale také velmi riziková. Obava z volného času a potřeba vyhledávat nové...

Existují mezi námi lidé, se zvýšenou citlivostí na prožitek nudy a zvýšenou potřebou neustále zažívat a vyhledávat nové!

Zvýšená potřeba vyhledávání nových zážitků

Klinický psycholog a výzkumník Zuckerman odhalil a popsal osobností rys (sensation seeking), který má vliv na to, že některé osoby nevědí jak nudu a běžný stereotyp „přežít“ a mají zvýšenou potřebu vyhledávat nové intenzivní zážitky. Neustále nové zážitky mají pomoci překonat negativní pocity stereotypu, předvídatelnosti a nudy. A možná také životní prázdnotu…

Samotné uvědomění toho, že nevím, jak naložit s volným časem u některých lidí způsobuje velkou úzkost, nepříjemné puzení a také negativní vtíravé myšlenky. Snaha potlačit negativní pocity novými zážitky a neustálými aktivitami může vést ke zvýšené potřebě riskovat. Člověk je ochotný pro dosažení zážitku porušit zákony, ohrozit své zdraví a třeba také zdraví svých blízkých.

Zneužívání návykových látek a vyhledávání nového

Dalším způsobem, jak překonat nudu obzvlášť nevhodným způsobem je zneužívání různých návykových látek, protože ty přinášejí nečekané zážitky a "nová“ dobrodružství.  Nezdravé způsoby vyplnění volného času mají za následek četné potíže v běžném životě. Neustálé plánování aktivit, rizikové chování (zahrnující také časté střídání partnerů, sexuálně promiskuitní chování), návykové látky a jiné „dobrodružství“ postupně mohou narušit každodenní fungování v práci a v mezilidských vztazích. Negativní dopad uvedeného chování ovlivňuje z dlouhodobého hlediska nejen člověka se zvýšenou potřebou zažívat nové, ale také jeho okolí. Partneři takovéto chování nedokážou snášet dlouho a vztahy se rozpadají…

Jak se naučit nudit

Jak se můžou osoby, které popsaný problém trápí, naučit nudit a být sami se sebou a se svými myšlenkami? Může i v tomhle případě pomoct kognitivně behaviorální terapie - KBT?

Odpověď je ano! Kognitivně-behaviorální terapie je vhodným nástrojem, jak se vypořádat s negativními pocity spjatými s prožitky prázdnoty. Jak je uvedeno výše, nemusí být problémem jen prožitek nudy, ale také především způsoby „zabavení se“.

V průběhu terapie se s klienty zaměřujeme na jejich negativní nebo vtíravé myšlenky spjaté s obavami z volného času, které mohou člověka donutit k určité činnosti. Dále se věnujeme změně nezdravých způsobů, jakými klient vyplňuje svůj čas. Tato změna by měla vést ke zvýšení kvality osobního života, ale také zlepšení vztahů a obecné spokojenosti.  

 

Máte zájem o terapii, nebo dotaz? Neváhejte nám napsat!

 

 

 

 

 

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás ...

 

 

Neváhejte nezávazně napsat nebo zavolat,
společně najdeme možné řešení.

 

 

 

⇒ zanechat vzkaz

 

 

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout