psychologická poradna online

 

KOUČOVÁNÍ

"Kouč je ten, kdo věří v klienta a pomáhá mu v objevení cíle i cesty..."

 

Koučování (nebo také koučink, coaching) představuje široké spektrum metod a postupů, které mají jedno společné – usilují o to, aby klient nalezl vlastními schopnostmi jedinečné řešení a dosáhl svého cíle.

Koučování není poradenství ani psychoterapie, za což bývá někdy zaměňováno. Jedná se o nedirektivní komunikační přístup vedení klienta k tomu, aby se dokázal dostat tam, kam potřebuje.

 

Kdo je kouč a kdo je klient

Kouč je klientovým spolupracovníkem a průvodcem. Pomáhá klientovi k vlastnímu uvědomění toho, co chce, co je pro něj nejlepší, nebo naopak čeho se chce vyvarovat. Kouč klientovi neříká, co by měl dělat, nedává mu rady, nehodnotí jej, ani jej nikam netlačí. Posláním kouče je pomoci klientovi najít cestu k jeho vlastnímu cíli.

Klient je jedinečnou bytostí s vlastními zkušenostmi, prožitky, schopnostmi a vnitřním nastavením. Nikdo nerozumí sám sobě lépe než on sám. Někdy na to klienti ovšem zapomínají. Každá bytost ví, co je pro ni nejlepší a skrze koučování to může opět objevit.

 

Kdy je koučování vhodné – indikace

Jsem tlačen životem…

Stává se, že klient je někým tlačen (okolím, svými nároky na sebe, nadřízenými, partnery…), dostává se pod tlak a jsou upozaděny jeho potřeby. Tento stav vede k vnitřnímu i vnějšímu rozladění, které může udržovat dysfunkční mechanismy v chodu.

Při koučování klient může najít cestu ven k tomu, aby nebyl tlačen, ale aby se jeho životní hra hrála dle jeho pravidel.

 

Dostal jsem se do potíží…

V případě, že se klient dostane do problematické situace, která vyžaduje řešení, koučování mu pomůže k tomu, aby nalezl vhodné způsoby řešení a udělal nejlepší rozhodnutí. Problémy a krizové situace (potíže ve vztahu, studiu, práci, zdravotní oblasti, finanční potíže) zužují pohled pouze na to, co se děje.

Koučování umožňuje pohled na potíže z jiného úhlu, objevení řešení, které klient doposud neviděl a nalezení nejvhodnější cesty

Uvědomění si svých možností a vhled do problému mohou vést k tomu, že problém sám zmizí i bez toho, aby jej klient řešil.

 

Chci se rozvíjet…

Je možné přijít na koučování s jasným tématem, na kterém chce klient pracovat, ve kterém se chce rozvíjet nebo s vizí, kam se chce dostat. Druhou možností je pracovat bez jasného úvodního zadání a prozkoumávat širší oblasti klientova života a následně vybrat to, co pro klienta je nejdůležitější.

Při koučinku klient může nalézt ztracenou motivaci, chuť do nového projektu, uspořádat si priority apod.

 

 V případě zájmu o koučování, neváhejte nezávazně napsat nebo zavolat.

 

V jakých oblastech koučování může pomoci?

Řešení osobní nespokojenosti

Pomoc s pracovními potížemi a přetížením

Osobní rozvoj ve vybraných oblastech

Vztahová nespokojenost

Pomoc v těžkém rozhodování

Objevení svých silných stránek

Efektivní řešení problémů

Získání náhledu na svůj život v jiném kontextu

Komplexní podpora vlastních zdrojů klienta

Nastavení vhodné životosprávy

Objevování nových cest a možností

A jiné…

 

 

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás ...

 

 

Neváhejte nezávazně napsat nebo zavolat,
společně najdeme možné řešení.

 

 

 

⇒ zanechat vzkaz

 

 

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout